Często zadawane pytanie: Fotoksiążka czy Fotoalbum – jakie są różnice?

Zdarza się, iż stosuje się te nazwy zamiennie, jednak jest to niepoprawne i wprowadza często w błąd.

Poniższy opis przedstawia podstawowe informację, które pozwolą zrozumieć istotne różnice pomiędzy fotoalbumem i fotoksiążką.

 

Zasadniczą  różnicą pomiędzy fotoksiążką a fotoalbumem jest sposób łączenia poszczególnych stron, a mianowicie:

  1. Fotoksiążka – wykonana jest podobnie jak zwykła, klasyczna książka, gdzie poszczególne, pojedyncze kartki są zszyte lub sklejone wzdłuż jednego brzegu,
  2. Fotoalbum – w tym przypadku, dwie sąsiadujące ze sobą strony wykonane są z jednego arkusza papieru, tworząc dużą, jednolitą i całkowicie płaską ( po rozłożeniu ) powierzchnię o wielkości dwóch kartek.

Sposób łączenia jest szczególnie istotny w przypadku np. zdjęć ślubnych – dla fotoalbumu dwie sąsiednie strony tworzą jednolitą kompozycję bez rozdzielającego je połączenia na zszyciu i jedno zdjęcie może zajmować nawet dwie strony, bez przerwy po środku, co ma miejsce w przypadku fotoksiązki.

Sposób wykonania powoduje również różnice w grubości pojedynczych stron. W przypadku fotoksiążki strony mają zazwyczaj grubość taką jak w dostępnych np. w księgarniach albumach albo elegancko wydanych książkach. W przypadku fotoalbumu strony są o wiele grubsze i w odróżnieniu od fotoksiążki strony są całkowicie sztywne.

Fotoksiążki i fotoalbumy mogą różnić się również rodzajem zastosowanego papieru i sposobem drukowania. Fotoksiążki najczęściej produkowane są z wykorzystaniem papieru kredowego, zaś fotoalbumy prawie zawsze wykonywane są z papieru fotograficznego, wysokiej jakości.

Ostatnią istotną cechą dotycząca wykonania albumów jest sposób utrwalania obrazu. Generalnie stosuje się tutaj dwie metody: druk cyfrowy lub naświetlanie w foto labie. Tańszą metodą, dającą jednak najczęściej gorsze rezultaty, jest druk cyfrowy stosowany najczęściej do produkcji fotoksiążek.

Produkcja fotoalbumów wykonywana jest zwykle droższą metodą czyli poprzez naświetlanie w foto-labie na wysokiej jakości papierze fotograficznym. Jakość zdjęć jest więc identyczna z najlepiej wywołanymi odbitkami papierowymi.

Osobną kwestią jest wybór rozmiaru albumu i rodzaju okładki oraz przygotowanie projektu.

 

OPRACOWANIE: Studio Fotograficzne FOTOMARCUS ( www.fotomarcus.pl / blog.fotomarcus.pl / www.facebook.com/fotomarcus )