Przekłuwanie uszu

 

Każdy – bez względu na wiek, płeć, typ urody – może zafundować sobie efektowną niewielką ozdobę w postaci kolczyków. Przekłuwanie uszu jest całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że wykonuje się je w sterylnych warunkach. Odbywa się ono przy użyciu specjalnego pistoletu Studex i kolczyków, które mają certyfikat sterylizacji.

Jak przebiega zabieg?
Do pistoletu wkłada się specjalne kolczyki z antyalergicznych materiałów tytanowych lub PTFE. Aby później wkładanie zwykłych kolczyków było łatwiejsze, trzeba nieco rozepchać dziurki, dlatego też kolczyki firmy Studex są nieco grubsze. W salonie posiadamy kilkanaście wzorów kolczyków o różnych kształtach – z cyrkonią lub bez.

Dzieciom uszy przekłuwamy od 2 roku życia.  Jeżeli do zabiegu przystępuje osoba niepełnoletnia, konieczna jest obecność rodzica lub prawnego opiekuna. Zabieg jest całkowicie bezpieczny.


Uszu nie powinni przekłuwać

- nosiciele wirusa HIV

- osoby cierpiące na chorobę nowotworową

- diabetycy

- kobiety ciężarne

- osoby, które przyjmują leki obniżające krzepnięcie krwi

- osoby, które przyjmują leki immunosupresyjne bądź sterydowe

- chorzy na hemofilię

- chorzy na białaczkę

- osoby cierpiące na niewydolność nerek, wątroby, serca

- osoby cierpiące na niewymienione wcześniej choroby przebiegające z zaburzeniami metabolicznymi, wchłaniania lub odporności

- osoby ze stwierdzoną infekcją pasożytniczą

- osoby z grzybicą lub innymi zmianami chorobowymi w miejscu planowanego przekłucia

 

Przekłucie uszu nie wiąże się z żadnymi komplikacjami, pod warunkiem, że pacjent tuż po zabiegu przestrzega podstawowych zasad pielęgnacji.

 

Zasady pielęgnacji przekłutych miejsc

  1. Dokładnie umyj ręce przed dotknięciem kolczyka lub ucha.
  2. Dwa razy dziennie przemywaj przód i tył ucha.  Następnie obracaj kolczyki o 180 stopni w lewo i prawo. W okresie pomiędzy czyszczeniami uszy powinny być suche.
  3. Lakier do włosów, szampon, mydło i inne preparaty trzymaj z daleka od uszu. Po użyciu szamponu dokładnie wypłucz ucho czystą wodą, a następnie przemyj je solą fizjologiczną. Ucho należy dokładnie wyczyścić, jak opisano wyżej, szczególnie po pływaniu lub ćwiczeniach fizycznych.

Nie wolno

- wyjmować kolczyków

- dotykać ucha i kolczyków bez potrzeby

- przesuwać zapinki wzdłuż drutu kolczyka w kierunku ucha – zapinka zawsze musi być ustawiona na końcu drutu kolczyka. Czyszcząc ucho, wyczuj jej ustawienie. Kolczyk musi pozostawać w luźnej pozycji w czasie gojenia. Zaciśnięcie kolczyków może wywołać infekcję.

Zalecenia

  1. Pozostaw kolczyki w uszach nieprzerwanie przez 6 tygodni.
  2. Po 6 tygodniach kolczyk można wyjąć i założyć inny o prostym drucie.
  3. Używaj wyłącznie kolczyków z prostym drutem nieprzerwanie przez pierwsze 6 miesięcy od przekłucia. Kolczyk powinien być wykonany z medycznej stali chirurgicznej lub innego niealergizującego (niepowodującego uczulenia) materiału.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki ból i zaczerwienienie. Jest to normalne zjawisko, które powinno ustąpić w ciągu 48 godzin – jednak tylko wtedy, kiedy właściwie pielęgnuje się ucho. Jeśli wystąpi nadmierny ból, obrzęk lub zaczerwienienie, natychmiast trzeba zasięgnąć porady lekarza. Może się okazać, że w ranę wdała się infekcja. Nie wolno wyjmować kolczyka bez zasięgnięcia porady lekarza.